Přehled činnosti vedení obce za březen 2024

28.04.2024

Letošní rok se na počátku jara rozjel naplno a tak březen už by poměrně hektický z hlediska práce na probíhajících projektech nebo při přípravách na ty budoucí. Do toho opět mnoho různých schůzek a jednání, která sice mohou působit jako velká nuda, ale většina z nich jsou důležité součásti naší práce, jejichž prostřednictvím posouváme řadu věcí dopředu.

1. Na počátku měsíce jsem na náš úřad svolal schůzku se zástupci Správy železnic, na kterou jsem pozval i starostu Veliké Vsi, neboť naše katastry spolu sousedí a trať plánované vysokorychlostní železnice oba katastry v místě hranice překračuje. S náměstkem ředitele Stavební správy VRT jsme projednávali aktuální postup při přípravě této trati. Byli jsme ujištěni, že během měsíce bude spuštěn mapový portál, kde bude mít každý možnost vidět, kudy přesně trať povede a každý bude moci se k této stavbě vyjádřit. Stejně tak SŽ počítá s tím, že ještě, než se otevře oficiální řízení o vlivu stavby na životní prostředí (EIA), budou moci obce neformálně se SŽ jednat a diskutovat o opatřeních, které by tuto stavbu zlidštily a zajistily, že její vliv na okolní krajinu i občany přilehlých obcí bude minimalizován. Za nás zásadně prosazujeme zachování všech prostupů do krajiny (polní cesty + prostupy pro zvěř), aby VRT netvořila takovou bariéru, jako je pro nás dálnice D8. Tento názor budeme akcentovat i nadále. Počítáme, že po prázdninách (ať má každý možnost načerpat všechny informace o VRT jako takové i o detailech, kudy bude procházet u nás v katastru) by v obci proběhlo veřejné setkání občanů a Správy železnic, kde bude mít každý možnost se zeptat na další aspekty této stavby a také vznést své obavy či připomínky.

2. V březnu také proběhlo také první letošní veřejné zasedání zastupitelstva obce. Na programu bylo uzavření dodatku k plánovací smlouvě mezi obcí a investorem výstavby za ulicí Vilová – investor nyní neplánuje stavbu všech domů, proto bylo domluveno, že výplata příspěvku investora obci ve výši 3 550 000 Kč proběhne už po kolaudaci všech sítí, nikoliv až po kolaudaci jednotlivých domů. Zároveň si obec v dodatku vymínila, že u všech staveb, které bude do majetku přebírat (silnice, vodovod, kanalizace, veřejné osvětlení), bude obec během stavby přítomna skrze stavební dozor a bude mít tak jistotu, že přebírané stavby jsou provedeny bez vad. 

Zastupitelstvo dále schválilo nákup několika menších pozemků, které vedou pod obecní komunikací ke kompostárně směr Veliká Ves, nic tak nebrání její rekonstrukci, na které budeme spolupracovat s majitelem kompostárny. 

Rovněž došlo k mírnému zvýšení měsíční odměny místostarosty obce (maximální výše odměn zastupitelů určuje stát, ty se již od posledních voleb 2x zvýšily, nicméně o konečné výši musí rozhodnout zastupitelstvo). Místostarosta vykonává práci sice ve volném čase, ale v podstatě v rozsahu polovičního úvazku.

3. Obec se dlouhá léta snaží získat od státu pozemek Vinice, louky pod lesem, která navazuje na obecní pozemek pod ní. Tato louka je tradičně místem zimních radovánek břežanských dětí, ty se zde vyřádí i během dětských dnů, zároveň pozemek umožňuje volný průchod do přilehlého lesa, čehož využívá řada lidí během procházek. Logicky má proto obec zájem tento pozemek získat, aby zachovala jeho současné využití. Již naši předchůdci ve vedení obce se snažili tento pozemek od státu získat bezúplatně (k tomu např. v minulosti vznikl záměr na vybudování sportovně-rekreačního areálu) či koupit. My jsme na tuto aktivitu před pěti lety rovněž navázali a oslovili znovu Úřad pro zastupování státu ve věcech majetkových (který spravuje majetek státu) a požádali o možnost tento pozemek získat. Komunikace s úřadem je značně pomalá a je to běh na dlouhou trať…

Zhruba před dvěma lety jsme od státu dostali zprávu, že pozemek je pro stát nepotřebný a bude obci nabídnout k prodeji s tím, že kupní cenu určí znalecký posudek. Tento měsíc jsme nakonec skutečně dostali od státu další dopis s tím, že podle zpracovaného posudku a jeho aktualizaci dle pravidel ÚZSVM byla cena pozemku stanovena ve výši 27 650 000 Kč. Tato cena nám doslova vyrazila dech, pokud se bavíme o pozemku, který sice má přes 9000 m2, je možné na něm podle územního plánu vybudovat stavbu pro sportovní či tělovýchovné účely, ovšem nevede k němu žádná komunikace, stejně tak veškeré přípojky v případě realizace jakékoliv stavby by musely vést přes soukromé pozemky, nadto je pozemek ve svahu a navíc by stavba na něm musela respektovat celou řadu limitů atd.

Posudek jsme si proto od státu vyžádali a následně rozporovali, zejména s ohledem na to, jakým způsobem byla cena stanovena. Protest proti tomu, jakým způsobem stát vystupuje proti samosprávám, což je v rozporu s tím, že stát chtěl naopak převody nepotřebného majetku obcím zjednodušit, jsme rovněž zaslali generální ředitelce Úřadu pro zastupování státu ve věcech majetkových.

Obec má o pozemek samozřejmě zájem, nicméně cena, která v podstatě znamená dva roční rozpočty obce, není možné akceptovat. Znamenalo by to obec na dalších x let úplně zastavit a v podstatě paralyzovat, případně na dlouhá léta zadlužit (to má smysl v případě velkých investic, které mohou zlepšit životní podmínky v obci např. v případě budování veřejné infrastruktury a služeb, ne pro nákup pozemku, který by v zásadě zůstal nadále loukou).

4. Na jaře jsme zahájili rekonstrukci bytového domu č.p. 117. Proběhla kompletní výměna okapů, svodů a dalších klempířských prvků, které již byly nefunkční, docházelo k zatékání do střechy, poškozování fasády a podezdívky domu. V letošním roce předpokládáme ještě drobné stavební úpravy u vstupů do dvou bytů. Zahájíme také přípravu na výměnu střešní krytiny, která již také dožívá, a objekt by měl také dostat novou fasádu. Záležet bude na finančních možnostech obce, očekáváme ale, že se to podaří v několika příštích letech.

5. Zahájili jsme práce na přípravě projektové dokumentace rekonstrukce ulice Na Plácku od křižovatky s ulicí Na Pískách až dolů do ulice U Obory, kde opět navážeme na již rekonstruovanou ulici. Společně bude připraven i projekt na rekonstrukci uličky z ulice Na Pískách v horní části, která též nemá asfaltový povrch. Předpokládáme, že se s tímto projektem bude opět ucházet o dotaci z Ministerstva pro místní rozvoj, které předpokládá že i letos bude rekonstrukce místních komunikací podporovat.

6. Bohužel se nám nepodařilo uspět v dotační výzvě SFDI s projektem na nový chodník v ulici Baštecká. Projekt formálně vyhověl, nicméně chybělo nám pár bodů (vzhledem k většímu počtu žádostí byla hranice vyšší, než v minulých letech). Primárně přicházíme o body, protože v úseku nejsou žádné nehody aut a sražení chodci (ještě to tak!), stejně tak jde o silnici s malým provozem (bohužel dotace je nastavena na řešení problematických míst, než aby se jim předcházelo a taková místa se problematickými nestávala...). Letos se tato výzva bude znovu otevírat, proto jsme nechali udělat nové sčítání intenzity dopravy a zároveň jsme nechali vypracovat audit bezpečnosti na tento projekt, který nám též pomůže přinést další body v rámci hodnocení. Věříme, že v letošním kole bychom mohli uspět, udělali jsme pro to nyní maximum.

7. Naopak se nám podařilo získat dotaci od Agentury ochrany přírody a krajiny ČR spolufinancovanou Evropskou unií z Operačního programu Životní prostředí ve výši 710 000 Kč na vypracování Studie systému sídelní zelně obce Panenské Břežany. V rámci výzvy uspělo pouhých 18 žadatelů a jsme nejmenším sídlem, které dotaci získalo, vše ostatní jsou převážně větší města. Dotace je ve výši 95 %, na obec tak zbývá spoluúčast cca 35 000 Kč. Je to tak úžasná příležitost, jak detailně zmapovat veškerou zeleň na území naší obce, jak posoudit veškeré dřeviny na obecních pozemcích (z hlediska stavu, životnosti či nutných zásahů a řezů) a hlavně navrhnout, jak o tuto veřejnou zeleň pečovat a jak jí rozvíjet do budoucna, aby tyto plochy plnily nejen funkci ekologickou, ale sloužily i občanům pro odpočinek či dětem na hraní. Naše obec má poměrně dost zelených ploch v zastavěném území, nicméně v minulosti se nijak více nerozvíjely, nepřemýšlelo se o jejich využití, v podstatě se na nich jen sekala tráva. Tento dluh, který jde i za námi, chceme nyní splatit a pracovat s veřejnou zelení lépe.

8. S tím souvisí i zahájení prací na revitalizaci zeleně na Ovčíně. To je plocha vedle obecního úřadu v serpentýně, která má velký potenciál vzhledem k tomu, že se nachází v centru obce, nicméně dnes jí lidé akorát míjejí či pouze prochází a nemají potřebu se zde více zdržovat. Čas od času se zde koná nějaká společenská akce, a to je tak všechno. Cílem je proto tuto plochu upravit v plnohodnotný pobytový park Ovčín, kde mohou lidé trávit volný čas, tedy vytvořit z ní zelenou oázu v centru obce :-) Je zapotřebí trochu probrat zdejší keře, které zde rostou bez větších zásahů v podstatě živelně (nicméně většinu dřevin plánujeme ponechat) a zároveň místo udělat trochu přívětivější, například více park oddělit od přilehlé silnice. Přibýt by měl i potřebný mobiliář a také herní prvky pro děti. Zpracováváme proto studii, která by měla navrhnout potřebné úpravy a zároveň ukázat, jaké jsou další možnosti propojení Ovčína ve směru k obecnímu úřadu a dále na náves, i zde připravujeme studii na její revitalizaci. 

A to je vše z nejdůležitějších březnových aktivit. Než znovu zavítáte na naše stránky k přečtení dalšího shrnutí za měsíc duben, užívejte jarní a letní dny a mějte se co nejlépe!

Martin Hakauf
starosta obce