Přehled činnosti vedení obce za únor a březen 2023

02.04.2023

Máme za sebou další měsíce roku, čas letí, pojďme se rovnou podívat, co se v únoru a v březnu v obci dělo. Už asi není ani nutné opakovat, že je to jen malý výběr aktivit, takových, které jsou pro Vás podstatné, o administrativě a dalších jednotlivých jednání, řešení, vyjádření a podobných krocích nemá cenu mluvit, byť je to pro nás neméně podstatná náplň naší práce. 

1. Vzhledem ke každoročním problémům se záplavami jsme slíbili, že se podíváme na to, v jakém stavu vůbec je dešťová kanalizace v obci. V únoru proto proběhl monitoring dešťové kanalizace v celé dolní části obce, od ulice Z Školou, pod školní zahradou, v prostoru návsi, statku a v ulici Družstevní a Zahradní. Zjistili jsme, že na mnoha místech není stoka v ideálním stavu, jsou zde historické stoky, které mají různý průměr, roury na sebe nenavazují, jsou degradované po materiálové stránce. To je do budoucna námět pro další investice, které ale nebudou malé, nicméně v tuto chvíli je kanalizace v této části obce i přesto v zásadě funkční. Zároveň jsme získali detailní přehled o tom kudy jednotlivé stoky vedou, máme je nově zakreslené v mapě a do budoucna tak víme, kde je potřeba dát pozor při zemních pracích, kde jsou potřeba opravy a podobně. Dešťová kanalizace v obci totiž vůbec není na žádných plánech ani mapách a do budoucna bude potřeba její kompletní pasportizace, a to i v souvislosti s přípravou digitální technické mapy ČR.

Proběhlo kompletní vyčištění stok, vzhledem k tomu, že sem ústí kanalizace z půlky obce (Na Pískách, K Dálnici, U Obory, Za Školou) za ta léta sem bylo splaveno mnoho nepořádku, někde byly roury ze 3/4 zasypány štěrkem, recyklátem a dalším materiálem, který se na ulice v minulosti ve velkém navážel. V rámci čištění tlakovou vodou bylo vyvezeno přes 5 tun nečistot, už jen tato skutečnost bude mít velký vliv na průběžný odtok dešťové vody zejména při prudkých přívalech, kdy síť nezvládala a voda vytékala ven už v ulici Za Školou. Kanalizací se v tu dobu valí ohromné množství vody a každá překážka je velmi znát.

Během monitoringu došlo k odhalení propadu stoky v délce asi 5 metrů mezi ulicí Zahradní a Družstevní. Tento propad měl za následek téměř úplné zastavení odtoku vody a za léta došlo k vymletí kaverny v okolí propadu, která se probořila a voda zde při deštích proudem vytékala na povrch, kde se rozlévala v ulici Družstevní a dále směrem do ulice Zahradní. Tento propad byl v minulých dnech opraven a věříme, že každoroční problémy s vodou by tímto měly skončit. Během dubna dojde k dočištění této části stoky tak, aby byl zajištěn maximální průtok. 

2. V únoru jsme se sešli s geodetem a řadou vlastníků sousedních pozemků na polní cestě z obce směrem do Předboje, kde připravujeme výsadbu stromořadí. Obecní pozemek byl vytyčen, došlo k úpravě hranice v případě jednoho vlastníka, kterému patří poděkování, neboť díky jeho vstřícnosti mohlo dojít k rozšíření pozemku cesty pro lepší průchodnost. Zároveň došlo na místě k domluvě s hospodařícím zemědělcem tak, aby výsadba na obecním pozemku co nejméně zasahovala do stávající cesty, kterou zemědělci používají, stejně tak, aby co nejméně omezovala obhospodařování přilehlých polí. Domluvili jsme se také na vytvoření několika průjezdů stromořadím tak, aby technika mohla projíždět z jednoho pole na druhé. Výsadba cca 140 ovocných stromů bude následně probíhat během března.

3. Domluvili jsme se se společností ČEZ Energetické služby na kompletní výměně veřejného osvětlení v obci. Současné osvětlení je energeticky velmi neefektivní, většina svítidel funguje na bázi výbojek, které mají vysokou spotřebu elektrické energie a zároveň neumožňují dynamické snižování intenzity světla v době, kdy není zapotřebí plná intenzita. Zároveň správa osvětlení je poměrně finančně náročná vzhledem k nutnosti práce ve výškách, dopravě a časté výměny výbojek.

Nově dojde k instalaci nového LED osvětlení, které umí lépe směřovat tok světla na veřejný prostor a nesvítit tak do soukromých zahrad či oken. Zároveň LED technologie šetří více než 80 % nákladů na elektrickou energii, očekáváme úsporu přes 100 000 Kč ročně. Nové osvětlení bude mít o něco studenější barvu (teplotu chromatičnosti) oproti současnému, které svítí až oranžově a efektivita takového svícení je tím pádem nižší. Nové bude mít teplotu zhruba 2700 K, ale stále se budeme pohybovat v teplém spektru, nechtěli jsme žádné bílé zářivky (vybraná barva odpovídá svitu běžné klasické wolframové žárovky). Osvětlení zároveň bude umožňovat snižování intenzity svitu během noci, konkrétní intervaly ladíme, ale počítáme, že např. po 23. hodině dojde ke snížení intenzity o 30 %, a mezi 1. až 4. hodinou ranní např. o 50 %. To zajistí další úspory elektřiny, ale zároveň platí, že na první pohled to nebude na ulicích poznat (bude tedy zajištěn dostatečný pocit bezpečí během noci, i vzhledem k ochraně majetku apod.). Domluvená spolupráce funguje na bázi paušální měsíční platby po dobu 10 let, v rámci které obec získá kompletní výměnu osvětlení (výměna proběhne během dvou týdnu v květnu či červnu), svítidla poté přejdou do majetku obce, a zároveň na tuto dobu obec získá kompletní servis osvětlení (každé svítidlo bude např. označeno QR kódem a bude možné ihned hlásit poruchu konkrétního světla).

4. V polovině února též proběhlo první veřejné zasedání zastupitelstva obce v tomto roce.

  • Zastupitelstvo odsouhlasilo nabytí pozemku pod ulicí U Lesa od společnosti Lesy ČR, tím jsme po mnoha letech, kdy nikdo nechtěl nic řešit, konečně vyřešili majetkový nesoulad v této části obce, zaplocení obecního majetku a zabírání lesního pozemku.
  • Odsouhlasilo také podání žádosti o bezúplatný převod pozemku ve vlastnictví ČR, jde o plochu zeleně u horní autobusové zastávky směr Praha, o kterou obec dlouhodobě pečuje a má zájem mít tento pozemek ve svém majetku.
  • Zastupitelstvo odsouhlasilo podání žádosti o dotaci na zvýšení kapacity naší základní školy ve formě nástavby třídy pro 5. ročník a další odbornou učebnu včetně zázemí pro personál a nové šatny. Ministerstvo financí pro tento rok znovu otevřelo tuto dotační výzvu, bohužel finanční alokace není nijak závratná a předpokládáme, že zájemců z řad obcí bude nespočet. Přesto neztrácíme naději, projekt máme již dva roky maximálně připravený, proto jsme neváhali a zkoušíme štěstí i v této výzvě. Uvidíme, výsledky budou nejdřív o prázdninách, spíš později.
  • Zastupitelstvo rovněž odsouhlasilo podání žádosti o dotaci na obnovu dalších místních komunikací, konkrétně máme v plánu opravit ulice Lomená, Jirovcová a K Háji. Výzvu bude Ministerstvo pro místní rozvoj otevírat během března, žádost podáme a budeme doufat, že budeme i tentokrát úspěšní (jako poslední 2 roky). Pokud ne, budeme uvedené ulice opravovat postupně z vlastních prostředků.
  • Dále také finišujeme s podáním žádosti o dotaci ze Státního fondu dopravní infrastruktury, a to na nový chodník v ulici Baštecká včetně přechodů pro chodce. Zde máme též maximální přípravu, projekt má stavební povolení, v nejbližších měsících bude přeložen sloup s dráty nízkého napětí, který překáží v trase chodníků a pokud budeme úspěšní v dotační žádosti, budeme připraveni stavbu zahájit na přelomu roku 2023/2024.

5. Probíhají jednání se společností Alza ohledně umístění AlzaBoxu v naší obci. Společnost v minulém roce úplně přehodnotila svou strategii, zejména vlivem drahých energií a zvýšených nákladů na dopravu, a již nepodporuje instalace AlzaBoxů v místech, kde neočekává tak velký obrat, a kde je dostatečné pokrytí v okolí. A to platí i pro místa, která již byla domluvena, jak je tomu v našem případě. Jednáme tedy dál a je možné, že vzhledem k odlišné situaci na trhu v tomto roce by mohlo dojít k přehodnocení této politiky a mohlo by dojít k další rozvoji sítě AlzaBoxů i do menších sídel. Během jara by mělo dojít na další setkání, budeme informovat dále. 

6. V březnu došlo podle plánu k výsadbě stromořadí na polní cestě do Předboje, která navazuje na ulici U Panské stodoly. Je zde vysazeno na 140 ovocných stromů, zejména jabloní, slivoní a hrušní různých odrůd. Na výsadbu byla poskytnuta dotace ve výši 450 000 Kč ze Státního fondu životního prostředí. Výsadba je provedena na pozemku obce, ale tak, aby respektovala stávající za léta vyježděnou trasu. Stávající cesta je tak stále průjezdná pro zemědělce, ale stromy jsou na pozemku obce, což je nezbytné, aby na místě vydržely další desetiletí. Myslím, že se podařilo pěkně zvelebit další kus naší obce, který může sloužit k procházkám a odpočinku v přírodě.

7. V závěru března proběhlo další veřejné zasedání zastupitelstva obce, jehož hlavním bodem bylo vydání nového územního plánu obce. Přes nátlak některých developerů či skupin obyvatel nový územní plán výrazně omezuje další výstavbu v naší obci. Napravili jsme tak neduhy, kterými trpěl stávající územní plán z roku 2001 (příliš ploch pro bytovou výstavbu, z nich některé už bohužel byly využity k zastavění, a příliš ploch pro průmysl a logistiku, naštěstí zastavění halami jsme se na rozdíl od okolních obcí vyhnuli, s výjimkou skladu Geco a mrazíren Agrimex nedošlo za posledních 20 let k žádné další zástavbě těchto ploch). 

Hlavní změny nového územního plánu (dole, nahoře je stávající územní plán z roku 2001 s několika pozdějšími změnami):

  • Rozvojové plochy pro průmysl a logistiku na jihu obce a na západě podél silnice II/608 k Aeru (fialová a světle fialová barva) byly vypuštěny a vráceny zpět do ploch pro zemědělské využití.
  • Došlo k vynětí zastavitelné plochy pro rodinné domy ve východní části obce, která byla vrácena též do ploch pro zemědělské využití – jde o pozemek s nejcennější půdou I. a II. třídy ochrany, její zastavění je podle zákona možné jen ve veřejném zájmu a vynětí ze zastavitelných ploch jednoznačně stanovil přímo Krajský úřad Středočeského kraje, jako garant ochrany zemědělského půdního fondu. Navíc její využití pro bydlení v tuto chvíli není potřeba (v obci je stále dostatek ploch pro rozvoj), obec ani není připravena na překotný nárůst počtu obyvatel, nehledě na to, že nechce výstavbu rozšiřovat do volné přírody, naopak bytová výstavba má probíhat ve stávajících rozvojových plochách a vést k jejich ucelení a dokončení.
  • V plochách bytové výstavby je možné postavit jen rodinný dům s 1 bytovou jednotkou, tím bojujeme proti nadměrnému zahušťování území a nárůstu obyvatel. Doteď bylo možné stavět rodinné domy až se 3 bytovými jednotkami. 
  • Nový územní plán neumožňuje rozsáhlejší zastavění chatové osady za dálnicí stavbami pro trvalé bydlení. Obec nemá zájem, aby bytová výstavba probíhala v místech s chybějící či nedostatečnou infrastrukturou. Obecně bydlení v těchto chatových osadách přináší potíže z hlediska dostupnosti, zásobování, ale i kvality života, což zde platí dvojnásob z hlediska bezprostřední blízkosti dálnice D8. Pro negativní případy se stačí podívat např. do Zdib (Brnky), kde jsou přesně tyto popsané potíže velmi patrné, stejně tak v dalších chatových oblastech kolem Prahy (Posázaví, Berounsko).
  • Areál bývalého Výzkumného ústavu kovů a Dolního zámku je transformován do plochy s různým způsobem využití, každopádně zde došlo k odstranění možnosti vytvořit zde prostory pro těžkou rušící výrobu, skládku či čistě skladovací haly, to stávající plán umožňoval. Rozvoj celé plochy je navíc podmíněn schválením regulačního plánu, obec tak má maximální kontrolu nad tím, jak celé území bude v budoucnu vypadat.
  • V prostoru u studánky jsme vymezili území pro vodní plochu a budeme se dále snažit jednat s vlastníkem pozemku o jeho prodeji, abychom zde mohli vybudovat malý rybník.
  • Podél zastavěných ploch byl vytvořen prstenec izolační zeleně, která jasně vymezuje zastavěnou část obce od volné krajiny a zároveň ji chrání před negativními vlivy (např. prašnost z polí), v nové lokalitě v ulici V Šepli bude tato zeleň vybudována v rámci výstavby a bude sloužit chodcům i jako pěší trasa a odpočinkové místo.
  • Zároveň došlo k rozšíření prstence přírodních biokoridorů zejména na východní a severní straně obce, které slouží k lepší prostupnosti krajiny pro zvířata a zároveň jim vytváří prostor pro život a úkryt v jinak zemědělský silně obhospodařované krajině kolem nás (kde historicky chybí remízky a meze, které tyto funkce měly). Je to věcí zejména finančních prostředků, ale i jednání s vlastníky těchto polí, aby se obci podařilo začít tyto koridory budovat – buď pozemky vykoupit a biokoridory založit přímo anebo se s vlastníky domluvit na jejich vybudování a podpořit je. Je to ale běh na dlouhou trať, obec za 30 let žádnou takovou snahu bohužel nevyvinula, a dnes to bude o to obtížnější, neboť cena zemědělské půdy stále stoupá.

Nyní probíhá zpracování čistopisu územního plánu a jeho vydání tak bude definitivně dokončeno, celý proces trval od roku 2016.

8. Od března probíhá stavba multifunkčního hřiště na místě stávající asfaltové plochy, již nevyhovující, v ulici Zahradní. Aktuálně probíhá skrývka ornice a příprava podloží pro rozšiřovanou plochu hřiště, kácení dvou stromů, příprava osvětlení a budování odvodnění hřiště. Během dubna začnou práce na doplnění stávající plochy asfaltu, obrubnících a dláždění, na závěr pak bude položena finální vrstva tartanu, to proběhne dle počasí zřejmě v květnu. Bude vybudováno hřiště na pétanque a zpevněné chodníky pro přístup k hřišti, brankoviště a oplocení. Od června by hřiště již mělo být v provozu. Náklady na nové hřiště budou cca 3 miliony korun.

Zároveň připravujeme za dětským hřištěm pumptrack pro kola či koloběžky, udělali jsme již průzkum trhu a během dubna se na místě sejdeme s odborníky na tyto sportoviště a uvidíme, co, kdy a za kolik jsme schopni zde vybudovat.

9. V březnu jsme také dostali informaci, že byla zahájena celková rekonstrukce zámeckého parku u Horního zámku, která bude probíhat po celý rok. Přístup do parku bude během stavebních prací omezen. Cílem rekonstrukce je navrátit parku podobu, kterou měl na počátku 20. století, včetně obnovy altánu, bazénu a vodních prvků v zahradě. Součástí je také výsadba rostlin a dřevin a stavba bistra s vyhlídkovou terasou. 

S přáním snad už jarních dnů

Martin Hakauf
starosta obce