Přehled činnosti vedení obce za září 2024
Prázdniny utekly jako voda a je tu další měsíc tohoto roku. V září pokračují velké stavební projekty, nadto proběhly i dvě společenské akce a zastupitelé se sešli na veřejném zasedání. To a mnohem více se dozvíte v aktuálním shrnutí naší práce.
1. V září jsme se opět sešli se zástupci Správy železnic, tentokrát i za přítomnosti projektantů, kteří připravují projekt vysokorychlostní železniční trati z Prahy do Drážďan. Zopakovali jsme naše předešlé připomínky, které se dotýkají zejména prostupnosti okolní krajiny, přechodů pro zvěř, potřeby dostatečně odhlučnit celou trať a zasadit ji do krajiny tak, aby občané naší obce ideálně ani nepoznali, že nějaké vlaky kolem naší obce jezdí. Dále jsme diskutovali některé konkrétní věci, jako nově budovanou cestní síť a její vlastnictví, odvodnění trati v našem katastru nebo rekultivaci míst po stavbě, včetně nutnosti obnovy krajinných prvků, které budou stavbou zasaženy (remízky a podobně). Tyto podněty jsme následně za obec uplatnili i v rámci vyjadřovacího portálu, jehož prostřednictvím Správa železnic sbírá podněty před přípravou dokumentace vlivu stavby na životní prostředí (EIA), kterou očekáváme v první polovině roku 2025. I v tomto procesu budeme maximálně aktivní a naším cílem je, aby VRT naším katastrem prošla co nejméně invazivně a provoz trati obtěžoval v budoucnu naši obec co nejméně.
2. Pokračují práce na kompletní rekonstrukci tří ulic a novém parkovacím stání v ulici Ke Kovárně, v září se hlavní část prací přesunula do ulice Lomená, zbylé dvě ulice už jsou hotové (Jirovcová, K Háji), parkoviště se dokončuje.
3. Tento měsíc byl také ve znamení dvou společenských akcí. Společně jsme s rodiči, příbuznými i náhodnými diváky přivítali do naší obce 15 nových občánků. Vítání se konalo po dvou letech a tak se nám počet dětí poměrně znásobil. Na úvod na Ovčíně vystoupili děti z naší základní školy s krásným představením s hudebním doprovodem paní Evy Kondelíkové. Občánci od obce dostali pamětní list připomínající tuto slavnostní událost a stříbrnou pamětní medaili s motivem kaple sv. Anny, která jim bude památkou na místo, kde vyrůstali. Pohrát si pak mohli s háčkovanými chobotničkami, které speciálně pro tuto příležitost vyrobila Jana Kejlová z Odoleny Vody. Na památku si mohli rodiče nebo starší sourozenci odnést také korálkové náramky, které připravila paní Věra Čížková. Oběma dámám patří velké poděkování za milé dárky, které všem dětem udělaly velkou radost!
Program na Ovčíně následně pokračoval setkáním jubilantů naší obce, kteří v uplynulém roce oslavili svá životní jubilea. I na úvod tohoto setkání vystoupili děti z naší školy s písničkami a básničkami, kterými potěšili přítomné oslavence. Každému jsme popřáli hodně zdravíčka a spokojenosti a setrvali v oslavách až do večerních hodin. Jsme rádi, že jsme se mohli společně potkat.
4. Na návsi došlo k dokončení regulace parkování v tomto prostoru. Nový režim parkování na návsi je vyznačen jak svislým, tak i vodorovným dopravním značením (bílé čáry vymezující jednotlivá parkovací místa, bílé stínování se zákazem vjezdu a stání a žluté čáry a kříž, které indikují zákaz zastavení). Věnujte pozornost dopravnímu značení a respektujte ho! Náves je nyní rozdělena do tří parkovacích zón s odlišným režimem:
- Pravá část parkovacích míst je během všedních dnů mezi 7, a 18. hodinou vyhrazena pro potřeby zaměstnanců obecního úřadu a školy, večer a přes noc je možné tato místa využít bez omezení.
- Prostřední část parkovacích míst je ve všední dny od 7 do 18 hodin vymezena s maximální dobou stání 1 hodina - tato místa jsou určena např. rodičům, kteří vezou dítě do školy nebo lidem, kteří si jdou něco zařídit na úřad, do krámu, do balíkových boxů a pod. Čas příjezdu můžete nastavit na parkovacích hodinách nebo provizorně zanechat ručně psanou poznámku o čase příjezdu, kterou necháte za čelním sklem, aby byla viditelná. Přes noc (od 18 do 7 hod.) je možné i toto parkoviště využít bez omezení délky parkování.
- Levá část návsi pak slouží jako parkoviště bez omezení, lze tam tedy parkovat i během všedního dne libovolně dlouhou dobu.
Zároveň s touto úpravou důrazně žádáme rodiče dětí, kteří přijíždí do školy nebo školky, aby svá auta neparkovali před vjezdem do školy a v okolí školy. Celá tato plocha před školou je chodníkem nebo trávníkem a stáním na chodníku vytváříte pro další děti a chodce (kteří přichází z obce nebo jdou od autobusu po přechodu) nebezpečné a život ohrožující situace, kdy musí odstavené auto před školou obcházet, vstupovat do vozovky a podobně. Nehledě na to, že stáním na chodníku nebo na veřejné zeleni se dopouštíte přestupku, za který lze udělit pokutu až do výše 50 000 Kč. Zkusme být k sobě ohleduplní, sdílíme tu jeden veřejný prostor a nikdo nemá právo si ho přivlastňovat na úkor druhých.
5. Na počátku měsíce proběhlo další veřejné zasedání zastupitelstva obce.
- Zastupitelstvo mimo jiné schválilo pokračování projekčních prací na projektu nové svazkové školy Pode Vsí v Odoleně Vodě. Aktuálně je hotová studie nové školy, která určila základní parametry budovy a pokud se chceme posunout dál, tedy usilovat o získání stavebního povolení a též o získání dotačního financování ze strany státu, je zapotřebí vyhotovit projektovou dokumentaci pro povolení stavby. Svazek obcí bude muset na další fázi projektové činnosti vynaložit finanční prostředky ve výši 15 881 250 Kč. Podíl naší obce, jako člena svazku, je 9,04 %, výše příspěvku tedy bude 1 435 665 Kč a budeme jej hradit ve dvou splátkách v příštím roce a v roce 2026 kdy se předpokládá získání stavebního povolení.
- Zbylý program zasedání se týkal nových obecně závazných vyhlášek obce. Některé z nich jsme museli novelizovat a nově přijmout, protože se od jejich vydání změnily zákony a vyhlášky už nebyly formálně aktuální, na jejich obsahu se ale nic nezměnilo (jde o vyhlášku zakazující volné pobíhání psů, provozování hazardu, a provádění hlučných činností v neděli). Zastupitelstvo také přijalo dvě úplně nové vyhlášky, které jsme v obci prozatím neměli. První z nich je vyhláška k ochraně veřejné zeleně, ta zakazuje zejména poškozování veřejné zeleně, vjíždění a parkování automobilů na veřejné zeleni a zavádí povinnost úklidu veřejných prostranství.
- Druhá nová vyhláška se týká stanovení koeficientů pro výpočet daně z nemovitých věcí. Obecně závazná vyhláška stanovuje místní koeficient pro obec ve výši 3, který se vztahuje na všechny nemovité věci v celém katastrálním území obce s výjimkou pozemků zařazených do skupiny vybraných zemědělských pozemků, trvalých travních porostů nebo nevyužitelných ostatních ploch. Dále stanovuje místní koeficient pro jednotlivou skupinu nemovitých věcí, a to pro rekreační budovy, ve výši 5. Místní koeficient pro jednotlivou skupinu nemovitých věcí se vztahuje na všechny nemovité věci dané skupiny nemovitých věcí v celém katastrálním území obce. Vzhledem k tomu, že jde o důležitou věc, níže podrobně uvádíme, proč jsme se rozhodli takovou vyhlášku přijmout.
Pravomoc obce stanovit koeficienty pro výpočet daně z nemovitých věcí platí od roku 2009, obec tuto pravomoc ale doposud nevyužívala, občané tak byli ušetřeni zvyšování této daně posledních 15 let. Výběr daně z nemovitých věcí je stoprocentním příjmem obce, byť ji vlastníci platí státu, stát celý výběr daně následně posílá konkrétní obci. Peníze občanů se tak neztratí ve státním rozpočtu, ale v celé výši putují do rozpočtu obce a jsou použity na důležité investice přímo v obci.
Obec se rozhodla navýšit místní koeficient z několika důvodů. Jednak bylo v obci za posledních 5 let investováno několik desítek milionů korun do vzhledu obce, veřejné infrastruktury a občanské vybavenosti. Už samo o sobě toto zhodnocuje každou nemovitost v obci, protože pokud kolem ní vede nová silnice, v obci je dětská skupina a škola a funkční vodovod či kanalizace, je to zhodnocení nejen pro současné vlastníky, ale i lákadlo pro případné zájemce o koupi takové nemovitosti. Zvýšený koeficient tak reaguje na to, že se naše obec zvedá ve smyslu služeb a celkového vzhledu. Dále se obec potřebuje rozvíjet i do budoucna, čeká nás řada důležitých investic, nicméně objem peněz ze státního rozpočtu, který obec dostává klesá a zřejmě bude klesat dál (mizí vhodné dotační možnosti, snižuje se objem prostředků z rozpočtového určení daní – z daní, které stát vybere a dělí je mezi obce, kraje a stát). Doposud jsme využívali příspěvky od několika developerů, kteří v obci v posledních letech staví nebo připravují výstavbu rodinných domů. Územním plánem byla ale do budoucna další výstavba výrazně omezena (proto abychom uchránili obec před nekontrolovatelným růstem výstavby domů jako v Bašti nebo Postřižíně či Předboji, kdy nestačí kapacity škol, autobusů nebo čistíren odpadních vod), s těmito penězi proto do budoucna počítat obec nemůže a jiné větší možnosti vlastních příjmů (tedy mimo příjmy od státu) nemá. Zvýšením koeficientů se tak každý bude podílet na dalším rozvoji obci, každý z vlastníků přispěje svou část a společné peníze se pak použijí na důležité investice (chybí dokončit poslední asfaltové komunikace, čeká nás stavba obecního domu, řešení kapacity školy, přestavba hasičárny na zázemí pro technické služby a mnohé další menší projekty). Opět platí, že placením této daně si občané platí zhodnocování svých nemovitostí, protože pokud v obci budou dokončeny tyto investice, obec bude mít opět ještě hezčí vzhledem, bude mít další nabídku občanské vybavenosti a toto všechno přispívá k tomu, že se hodnota jednotlivých nemovitostí zvyšuje. Je to tak investice do budoucna nejen pro obec, ale i pro jednotlivé vlastníky nemovitostí.
V případě objektů k rekreaci byl navržen vyšší koeficient, a to zejména z toho důvodu, že většina vlastníků chat v obci nejsou občané obce, tudíž obec za tyto lidi nedostává žádné finanční prostředky (daně se do obcí přerozdělují podle počtu trvale hlášených obyvatel), ale tito vlastníci mohou konzumovat veškeré služby, které obec nabízí (autobusovou obslužnost, odvoz veškerých druhů odpadů, veřejné osvětlení apod.). Na tyto služby se v podstatě lidem, kteří nejsou občany obce, skládají všichni ostatní, kteří v obci mají trvalé bydliště. Je proto fér, aby se i vlastníci nemovitostí k rekreaci podíleli na těchto službách, které využívají, přestože nejsou občany obce. Druhým důvodem je, že většina chat je soustředěna do chatové osady za dálnicí, kde chybí základní infrastruktura, včetně kvalitní cestní sítě. V minulých letech zde bylo vybudováno nové veřejné osvětlení a rozhlas, nicméně i místní komunikace v lokalitě si zaslouží opravu. Nelze tak ale činit na úkor trvale hlášených občanů obce, kteří mají logicky v případě oprav obecního majetku přednost. Navýšením koeficientu u chat a dalších rekreačních objektů tak dojde k tomu, že bude možné v budoucnu investovat i do této lokality, a to díky navýšení daňového výběru od vlastníků zdejších chat. Opět i zde platí logika, že tito vlastníci si předplácí zhodnocení svých nemovitostí do budoucna, neboť investicí do okolní obecní infrastruktury dojde ke zhodnocení jednotlivých nemovitostí.
Všem, co neradi čtou dlouhé texty, patří omluva, ale toto téma je skutečně podstatné a proto bylo na místě ho podrobně rozebrat, aby každý pochopil naši motivaci k tomuto kroku.
Slunečné podzimní dny přeje
Martin Hakauf
starosta obce